3 עובדות מפתיעות על פחי אשפה

 

1. פח אשפה עם רגלית הומצא לראשונה בשנות החמישים של המאה הקודמת על ידי עקרת בית בפרברי שיקגו, צאצאית לשושלת מפוארת של סוחרי סוכר, לאחר שחזרה מאשפוז קצר בבית החולים בשל זיהום בחלל הפה שנגרם מעקירת שן על ידי אסיר משוחרר שהתחזה לרופא שיניים, היא נגעלה לגלות את פח האשפה הביתי מכוסה ברימות בגלל שאריות בשר מרקיב, כנראה של חולדות, שצד אלברט, חתול המרפסת של הילדים. לאחר הבהלה הראשונית ובהשפעת משככי הכאבים העוצמתיים עלה לה הרעיון לעצב פח אשפה הנסגר ונפתח בלי מגע יד. ההמצאה הזאת התגלגלה בדרך לא דרך אל חברות מסחריות רבות ופחי אשפה מסוג זה עדיין נפוצים במטבחים, חדרי אמבטיה, משרדים, רחובות ופארקים ברחבי העולם.

 

2. הפריט הכי יקר שנמצא עד כה בפח אשפה למטבח הוא רישום בעט של לה קורבוזיה ששוויו מוערך בכמה מיליוני דולרים. הרישום של עלמה מסתורית וציפור כלשהי (כנראה תוכי) נמצא במקרה על ידי קבלן שיפוצים לאחר שבית הקפה שבפח האשפה שלו הושלך הרישום נחרב עד היסוד ותוכנן לקום לתחייה כבית דירות מגורים מפואר. הקבלן מכר את הרישום לבית מכירות פומביות וקיבל תמורתו סכום בן שש ספרות ובעזרתו חזר ללימודי האדריכלות שאותם נאלץ להפסיק בגלל מחלה תורשתית נדירה. מאז אותה עסקה הוא הספיק לתכנן מספר רב של בתי מגורים מפוארים וכמה מבני ציבור בהם מוזיאון, בית עירייה, בריכה לימודית ואף בית כנסת אחד.

 

3. בטרם פותחה שיטת הפרדת האשפה המוכרת לנו היום, שבה מפרידים את האשפה לפי הרכב החומרים ומוצבים ברחובות הערים פחים נפרדים עבור פסולת אורגנית, נייר, זכוכית, פלסטיק וחומרים אחרים, נשקלו כמה אפשרויות אחרות למחזור והפרדת אשפה, בהן הפרדת אשפה לפי צורה וצבע. כך, למשך תקופה קצרה הוצבו בכמה ערים בארצות הברית פחי אשפה עגולים, מרובעים ומלבניים, ובערים אחרות הוצבו פחי אשפה בשלל צבעי הקשת. אבל הניסיון נכשל מכיוון שתושבי הערים התלוננו על הטרחה המיותרת הכרוכה בהפרדת האשפה.