חידושים ושכלולים בתחום הרפואה במאה ה21

החיים כיום, במאה ה21, שונים בתכלית מחיי היום-יום של לפני מאה שנים (ושלא נדבר גם על החיים לפני 20 שנים).
הטכנולוגיה כיום מקיפה אותנו וממלאת חלק גדול מאוד בחיינו, התפתחויות הטכנולוגיות שינו את תפיסתו לגבי הרבה דברים, מכשיר הסמארטפון נכנס לשימוש רווח וקשה לנו לדמיין איך פעם הצליחו לחיות בלעדיו, ורשתות חברתיות קמו וממשיכות להתפתח בקצב מסחרר.

הסמארטפונים, הגאדג'טים המתוחכמים והעזרים הטכנולוגיים ממשיכים להשפיע ולהשתלט על חיינו, ובנוסף, כל החידושים הללו תרמו רבות לפיתוח תחום הרפואה.
פריצות דרך רפואיות רבות נובעות מהתפתחויות טכנולוגיות אלו. הנה כמה פריצות דרך בתחום הרפואה שיוכלו להועיל לכולנו מאוד ואפילו לשנות את חיינו.
תהיו בריאים!

בדיקת דם מינימלית
בדיקת דם נחשבת לבדיקה נפוצה יחסית, לא כואבת במיוחד, ועם זאת רבים מאתנו לא אוהבים אותה. חברה אמריקאית פיתחה אפשרות לדגום 0.001% מכמות הדם שנלקחת כיום בבדיקת דם על ידי דקירה קטנה בקצה האצבע ולקיחת טיפת דם. מנהל התרופות האמריקאי כבר נתן חלק מהאישורים להמצאה זו, וייתכן כי בעוד כמה שנים היא תיכנס לסל התרופות גם בישראל, והפיתוח יביא לחוויית בדיקת דם שונה לחלוטין מזו המוכרת כיום.

גפיים רובוטיים
כבר שנים רבות שהרפואה מנסה לתת פתרונות לאנשים קטועי ידיים ורגליים. בעבר הפתרונות היו אסתטיים בלבד, אך עם השנים הפתרונות הפכו לפונקציונליים והם מסוגלים לבצע פעולות יותר ויותר מורכבות. חוקרים משערים שבעוד מספר שנים קטועי הגפיים יוכלו להשתמש בתותבות שנראות ממש כמו האיבר הקטוע, ומתפקדות באופן דומה מאוד בעזרת פקודות מהמוח.

הסוף לטיפולים כימותרפיים
הטיפולים הכימותרפיים נועדו לסייע לגוף להתמודד ולהרוס את התאים הסרטניים ונמצאים בשימוש רווח כבר עשרות שנים. הטיפול הכימותרפי נועד כדי להרוס את תאי הסרטן ולרפו את המחלה. שיעור ההצלחה של הטיפולים הכימותרפיים הוא גבוה, אם כי הם מביאים אתם תופעות לוואי מסוימות כמו בחילות והקאות, החלשת המערכת החיסונית, פגיעה במח העצם ותופעת הלוואי המפורסמת ביותר – התקרחות. חקר מחלת הסרטן מפותח מאוד בשנים האחרונות, ונראה כי נמצאה אלטרנטיבה אחרת לטיפולי הכימותרפיה והיא טיפול אימונותרפי.
במהלך הטיפול הכימותרפי מערכת החיסון של האדם תתקוף בעצמה תאים סרטנים, ובכך יימנעו רוב התופעות הלוואי של טיפולי הכימותרפיה. בינתיים הטיפולים הללו הוכחו כמוצלחים בטיפול בסרטן ריאות ובסרטן הדם. כרגע תחום זה נמצא בשלבי מחקר מתקדמים.

טיפול גנטי חדשני
מקורן של מחלות כרוניות רבות הוא גנטי, וניתן להבחין בהן ברצף הDNA. זוגות רבים שמודעים לקיומן של מחלות אלו פונים לטיפולי הפריה מסוגים שונים כדי להבטיח שלצאצאים שלהם לא יהיו אותן מחלות. בשנה האחרונה נערכו מחקרים על מערכת חדשה שתאפשר "לערוך" חלקים בDNA של העובר ללא צורך בטיפולי הפריה. מערכת זו קרויה CRISPR, כיום היא משמשת למחקרים בלבד ועדיין נמצאת בחיתוליה, אך אם היא תימצא מתאימה היא תשפיע רבות על חולים במחלות כרוניות גנטיות.

מברשת שיניים אישית
המצאת המדפסות התלת-ממדיות גרמה לשינוי של 180 מעלות בתחום התעשייה והטכנולוגיה, וכיום מוצרים רבים מיוצרים בשיטה זו. אחד המוצרים הייחודים לשמירה על בריאות הפה היא מברשת השיניים התלת-ממדית. מברשת השיניים מותאמת אישית לפה של הלקוח, ואופן השימוש בה הוא על ידי הכנסתה לפה ונשיכתה. על פי הערכות רופאי השיניים, פעולה של 6 שניות נשיכה ינקו את חלל הפה והשיניים ויבטיחו את בריאות האזור. המצאה זו קיימת בשוק אם כי נדירה מאוד.

פייסבוק של המחלות – אתר כמוני
בזכות התפתחות האינטרנט שהובילה לתופעת הרשתות החברתיות בתחומים שונים, נוצר הצורך לקשר בין אנשים החולים במחלות כרוניות שונות על מנת שיוכלו להתייעץ ביניהם, לתת ולקבל טיפים ועוד. אתר כמוני הוא המצאה ישראלית, והוא נותן מענה עבור צורך זה. באתר כמוני אפשר לא רק להתייעץ עם חולים אחרים באותה המחלה אלא גם להתייעץ עם מומחים ולשמוע את דעתם. האתר מותאם על פי מספר קטגוריות, בניהם מחלות הגיל השלישי, מחלות אוטואימוניות, הפרעות למידה שונות, הפרעות אכילה, ניתוח קיצורי קיבה, טיפולי הפרייה ועוד .ולכל מחלה יש קהילה משל עצמה למשל קהילת בעיות גדילה.

רחם מלאכותית
כבר שמענו על מצב שבו העובר מתפתח מחוץ לרחם בתוך גוף אמו, על עובר שהתפתח בתוך רחם מושתלת, על אינקובטורים שבהם עוברים מתפתחים לאחר שנולדו לפני הזמן. האם שמעתם על מצב שבו עוברים מתפתחים מחוץ לרחם משלב ההפריה ועד הלידה? הכוונה היא לא לרחם של אם פונדקאית, אלא לרחם מלאכותית, כלומר מעין אקווריום אטום המדמה תנאי רחם.
דעו כי הפיתוח נמצא בשלבי מחקר מוקדמים. בינתיים מדענים הצליחו לגדל איילים משלב ההפריה ועד הלידה. ההערכות הן שבעוד 30 שנים השימוש ברחם המלאכותית ייעשה רווח. פיתוח זה בהחלט עתיד לשנות את כל הדרך שבה בני האדם מתרבים, לעורר שאלות רבות לגבי האמהות, ובעיות אתיות וערכיות אחרות. הערה קטנה: רופא חזה את תגלית זו עוד בשנות ה20 של המאה ה20, אך חזה שהדבר יקרה לקראת 2100. בינתיים נראה שהרפואה הצליחה להקדים את תחזית זו.

תוחלת חיים
נכון לתחילת המאה ה21 תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם ועומדת על 80.2 לגברים (מקום רביעי בעולם) ו84 שנים לנשים (מקום עשירי בעולם). לעומת שנות ה70 של המאה הקודמת תוחלת החיים בישראל עלתה ב9 שנים. גידול ניכר זה תוך פחות מ100 שנים מורגש בישראל ובכל העולם המערבי. תוחלת חיים הגבוהה מעידה על מערכת בריאות מתקדמת בישראל ועל רמת חיים גבוהה. משערים שהתינוקות שנולדו החל משנות ה2000 ייהנו מתוחלת חיים ממוצעת של למעלה מ100 שנים.

 

רק בריאות!


על אף ההתפתחויות החדשות בתחום הרפואה, לא לכל דבר יש פתרון מעשי. ייתכן ובעתיד מחלות רבות שיש כיום יעלמו מן העולם ממש כמו שמלריה, אבעבועות שחורות אינן רווחות בעולם המערבי.
עד אז, תשמרו על עצמכם ותהיו בריאים!